Previous Next

  Bērzgales Svētās Annas Romas katoļu baznīca

  Bērzgales pirmā baznīca bija koka – kad šī baznīca bija celta, nav zināms. 1770.g. Bērzgalē uzcēla mūra baznīcu Sv. Annas Godam par baroneses Manteifeles līdzekļiem. Baznīca celta renesanses baroka stilā no akmeņiem, 1776. gadā tā iesvētīta. 1938. gadā tika uzsākta baznīcas paplašināšana, 1948. gadā baznīcu paplašināja un pagarināja, nojaucot presbitērijas daļu. Baznīcas piebūves daļu veidoja gotu stilā, krusta veidā.

  Bērzgales katoļu baznīcu cēla baronese Manteifele. Baznīcas projektētājs nav zināms, bet tās būvdarbu vadītājs bija Antonijs Veitko (pēc tautības polis, muižniecības pārstāvis). 1841. gadā nodega plebānija un sadega arhīvs, kurā glabājās informācija no 1776. gada. 1935.gada vasarā Bērzgales baznīca tika atjaunota. Bērzgales baznīcas paplašināšana tika uzsākta 1938.gadā – priestera L. Garškas laikā. Baznīcas piebūves daļa veidota gotu stilā, krusta veidā. Bērzgalē 17. gs. beigās kapos bija uzcelta koka kapela, tā pastāvēja apmēram 50 gadus. Tagad šajos kapos ir liels akmens stabs, obelisks – vecās baznīcas atliekas un liecība, ka tur atradās kapelas lielais altāris.

  Baznīcai ir trīs altāri: lielais (centrālais) un divi sānu altāri. Centrālais altāris, rotāts kokgriezumiem baroka stilā – Sv. Annas godam, tā centrā Sv. Annas glezna, augšā Svētā Pētera glezna. Sānu altāri: kreisajā pusē Jaunavas Marijas altāris, labajā pusē – Kristus Kunga altāris. Baznīcas altārgleznas Svēto Stefanu un Lauru 18.gs. darinājis Krievijas imperatora Akadēmijas mākslinieks Zenons Stefinskis. Baznīcas otrajā stāvā atrodas ērģeles (32 reģistri). Tās izgatavotas Viļņā 1891. gadā, meistars P. Ostromejcks. Baznīcā atrodas divas Jaunavas Marijas gleznas. Pie ieejas pretī baznīcai ir mūra zvana tornis ar četriem zvaniem. Bērzgales baznīca veidota pēc Aglonas bazilikas parauga (Pekša, 1996).

  foto no N.Kolbergs

   

  © Your Company. All Rights Reserved.

  Please publish modules in offcanvas position.

  Free Joomla! template by L.THEME | Documentation